Müzik Kurslari

Klarnet Kursu

Klarnet; 1700’lü yillarda icat edilen klarnet, tam 50 yil sonra orkestraya dahil edilmistir. Hayati boyunca 41 senfoni yazan Mozart, klarnet için senfoni yazan ilk besteci olmustur. Türkiye’de ilk klarnet, Donizetti Pasa’nin kurdugu saray bandosunda görülmüstür.

Klarnet kurslarimiz hakkinda detayi bilgi ve kurs ücretlerimiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.Klarnet nedir

Klarnet (klarinet ya da girnata), sert ve dayanikli agaçlardan genellikle de abanoz agacindan yapilan üflemeli bir çalgi türüdür. Bir çesit sert kauçuk olan ebonitten, ayrica metalden yapilanlari da vardir. Klarnetler, bes parçanin birlesmesinden olusur, bunlar;

  • Kafalik (Bek)
  • Fiçi (Barel)
  • Üst gövde
  • Alt gövde
  • Kalak

Klarnetin gövdesi silindir biçimindedir. Kalak bölümü ise obuanin kalagina oranla daha genistir. Dikkatlice yontulup biçimlendirilen bu kamis parçasi, agizlik üzerine takilir. Çalicinin nefesi ile titresime geçirilen kamis, boru içindeki havayi titresime geçirerek ses elde edilmesini saglar. Çalicinin sol eli yukarida, sag eli ise asagida olmak üzere az bir egimle yere dogru tutulur.

Flüt ve obuada oldugu gibi, klarnetin gövdesinde de ses deliklerini açmaya ve kapatmaya yarayan metal bir mekanizma vardir. 1840 siralarinda "Boehm sistemi" flüte uygulandiktan sonra, Paris konservatuari ögretim üyesi ve klarnetçi Klosé, bu sistemin klarnete de uygun oldugunu görmüs ve Boehm sistemi klarnete uygulanmistir. Daha sonra farkli zamanlarda farkli kisiler tarafindan bu sistem gelistirilmistir.


Klarnet türleri

Çok kalabalik olan klarnet ailesinde su çalgilar vardir:

Bu çalgilarin tümünün çalinisi aynidir. Bir tanesinin iyi çalmayi ögrenen, çok kisa bir alisma devresinden sonra, herhangi bir digerini çalabilir. Yalnizca dört tanesi sürekli orkestrada kullanilir.

  • Mi bemol küçük klarnet
  • Si bemol klarnet
  • La klarnet
  • Si bemol bas klarnet

Bu dört çalginin da dördü birden her yapitta kullanilmaz. Genellikle besteciler iki sibemol klarnet kullanirlar. Üçlü orkestra kurulusu ise, bunlara bir de bas klarnet eklenir. Daha büyük orkestralarda mi bemol klarnet ve bir si bemol klarnet daha eklenebilir.


Ses Genisligi

Klarnetin notalari sol anahtari üzerine yazilir. Ses genisligi neredeyse 4 oktav kadardir. Bu genislik içinde tüm diatonik ve kromatik sesler elde edilebilir. Dördüncü ek çizgideli sol notasindan daha ince notalarin çalinmasi biraz güç oldugu için bu sesler pek kullanilmaz. Eger kullanilmasi isteniyorsa da küçük klarnet kullanilir. En kalin mi notasindan bir sonraki oktav içerisindeki si bemol notasina kromatik olarak olarak, asagidan yukariya dogru ses deliklerinin sirasiyla açilmasi yoluyla elde edilir. Bu Si bemolün incesindeki seslerin elde edilisi, flüt ve obuadakinden biraz farklidir. Flüt ve obuada en kalindaki esas seslerden sonra gelen sesler, bu esas seslerin ikinci doguskanlari (bir oktav incesi) olarak, daha incelerde ise, esas seslerin genellikle dördüncü doguskanlari (iki oktav incesi) olarak elde edilirler. Klarnette ise (gövdesi silindir biçiminde oldugundan) elde edilen doguskanlar tek sayilidir (3, 5, 7, 9). Üçüncü çizgi Si sesi klarnetin yazili en kalin sesi olan mi sesinin dudak ve nefes ayari, ayrica bir yardimci perde yardimi sonucunda çikarbilan üçüncü doguskanidir yani 1 oktav ve tam 5?li. bu Si sesinden üçüncü ek çizgi Fa’ya kadar olan sesler kromatik olarak bu yolla elde edilir. Fa’nin daha incesindeki sesler çesitli yollardan, her klarnetçiye ve klarnet yapisina göre degisebilen yollarla elde edilir.


Teknik özellikleri

Klarnet, çeviklik bakimindan flüte çok yakindir. Her çesit hizli, parlak, gösterisli pasajlar, diziler, arpejler, grupetto ve benzeri figürler, tril ve tremolo'lar rahatlikla çalinabilir. Genellikle tek dil kullanirlar. Çift dil ve üç dil çok zor oldugundan, özel durumlar olmadikça kullanilmaz. Bir ses bölgesinden baska bir ses bölgesine genis aralikli atlamalar, klarnete özgü kolayliklardan biridir. Ancak hizli tekrarlanan sesleri çalmakta oldukça sinirlidir. Klarnetin en önemli özelliklerinden biri de, gürlük kontrölü bakimindan son derece yetenekli olmasidir. Çok kisik sesle ve çok gür sesle çalabilir.


Orkestradaki önemi

Klarnete orkestrada hizli, akici, parlak, gösterisli pasajlardan genis duygusal ezgilere dek her türlü görev verilir. Duru ve parlak ses rengi ile birlesen etkili kresendo ve dekresendo yetenegi, klarnetin “Espressivo” solo pasajlarda sik sik görevlendirilmesine neden olur. Ses rengi diger tahta üflemelilerle iyi kaynasir. Baska çalgilardaki temalari katlamak, gerekirse arka plandaki armonileri saglamak ve eslik figürlerini seslendirmek klarnetin yapabilecegi en önemli görevlerdir.