Dans Kurslari

Oryantal Dans Kursu

Sözlükte Dogu medeniyeti ile ilgili olan, kadinlarin tek baslarina ve yari çiplak olarak müzik esliginde yaptiklari vücut ve göbek hareketlerine dayali dans olarak tanimlanmaktadir. Ayrica bu dansi yapan kadina da denir. Batida belly dance olarak bilinir. Balkanlar ve Yunanistan’da çiftetelli olarak adlandirilir. Oryantal yapan kadina dansöz, erkege dansör ya da zenne denir.

Dogaya ve Topraga En Eski Sükür Sembolü : Dünyanin en eski danslarindan olan oryantalin tarihi Islamiyet öncesine kadar dayanmaktadir. Kuzey Afrika, Orta Dogu, Asya ve Hindistan danslarinin karisimidir. Kabilelerin ve toplumlarin olusumunda kadinlarin kutsal kabul edildigi ve bereket sembolü olarak nitelendirildikleri görülür. Dogaya ve verilen ürünlere sükretmek için yapilan belirli figürler de çiplak ayaklarla ve toprak ana ile temas halinde gerçeklestirilir. Bel ve ayak figürlerine dayalidir ve toplumlara göre degisik özellikler de kazanmistir.

10. yüzyilda Romanlarin Hindistan’a tasimasi ile sonrasinda Misir’a geçerek eglencelerde ve sölenlerde en çok yapilan dans olmustur. 16. yüzyilda ise Osmanli egemenligi Misir’da sekillenince imparatorlugun dans kültürü içerisine girmistir. Avrupa’ya ise Napolyon’un askerlerinin Kuzey Afrika’daki seferlerinden sonra tasinmistir. Günümüzde Misir, Türk ve Lübnan tarzi olmak üzere üç degisik sekilde yapilir ve en çok kadinlar tarafindan tercih edilir.Türk Kadinlari Kivrak Olur!

Oryantal dersleri göbek ve kalça hareketlerine dayanir. Ancak stillerine göre degisik figürler içermektedir. Sharghi, Saiidi, Shaabi gibi dallarda farkli hareketler ve aksesuarlar gerekebilir. Türk kadininin kivrakligi bilinen bir gerçek oldugu için genellikle en az çaba ile ögrenen toplumlardan biri oldugumuz söylenebilir.

Oryantal dansi kadinlarin vücut özelliklerine daha çok hitap etmesi sebebiyle erkekler tarafindan nadir olarak yapilmaktadir. Kalça ve gögüs hareketleri ayni zamanda karin kaslarinin da yardimiyla estetik figürler sergilenir. Kadinligi ve güzelligi tam anlamiyla disari çikarir. Narin ayak hareketleri, kollarin ve vücudun birbirine uyumu ile tamamen görsel bir sölen niteligi tasir.

Derste; duruslar, el ve kol pozisyonlari, temel kalça hareketleri, titreme stilleri, gögüs hareketleri, göbek figürleri, adimlar ve dönüsleri ögrenerek siz de keyifle bu dansi yapabilirsiniz.


Ne Kadar Sürede Ögrenilir?

Oryantal Kursu AFEM’de genellikle Çarsamba aksamlari uygulamali derslerimiz oluyor. Kisinin kabiliyetine ve ögrenme hizina göre degisecek olan süreçte sizler için elimizden geleni yapiyoruz. 2 – 3 aylik süre zarfinda amatör oldugunuz anlasilmayacak bir düzeye geleceksiniz.


Oryantal KursuYanimizda Ne Getirmeliyiz?

Kadina hitap ettigi için çok renkli ve bol aksesuarlidir. Disiligin ön plana çikarilmasi, güzelligin ve dogalligin sergilenmesini gerektirir. Görsel zenginlik açisindan genellikle; kiliç, peçe, tül, baston gibi araçlar kullanilabilir.Siz de dans etmeden önce zarif görünüp rahat edebileceginiz kiyafet tercih edebilir; ayrica: 
  • Zil,
  • Zilli kemer,
  • Sallantili küpeler,
  • Halhal ve bilezikleri de çantanizda bulundurabilirsiniz. 


Neden Biz?

1988 yilindan itibaren sizlere kaliteli ve zengin bir egitim vermek için çalisan AFEM Kültür Sanat Merkezi Oryantal dans tutkunlarina yillardir hizmet veriyor. Saygin bir kurum olmamiz ve isimizi ciddiye almamiz sebebiyle bugüne kadar bütün kursiyerlerimizi memnun ettigimizi düsünüyoruz.