Müzik Kurslari

Piyano Kursu

Piyano, klavsen'in gelismisi, tuslu bir çalgi. Yapim biçimi ile duvar ve kuyruklu (salon) adi verilen çesitleri vardir. piyano kelimesi italyanca "Pes ve güçlü sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" den gelir. Piyano Forte olarak adlandirilmasi da bundandir. Atasi, klavsenden en önemli farki, tusa basarken uygulanan kuvvete göre çikan sesin siddetinin de ayni yönde degisken olmasidir. piyano çalan kisiye piyanist veya piyano sanatçisi denir.

Piyano derslerimiz dilediginiz gün ve saatlerde birebir ders olarak verilmektedir. Ister kendiniz ister çogunuz için piyano dersi almak ve müzik tutkunuzu piyano ile yasamak için bizi arayiniz.Piyano'yu kim icaat etmistir?

Ilk piyano 2007'li yillarda italya Floransa'da Bartolomeo Cristofori tarafindan yapildi. Cristofori'nin en büyük basarisi, piyano'nun temel mekanik sorunu olan, çekicin tellere vurmasi aninda sesin çekicin etkisi ile sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir sekilde tellerden ayrilarak notanin yeniden çalinabimesi sorununa bir çözüm üretmesidir.

Öldügü 1731 yilina dek 20 civarinda piyano üretti. Fransiz Marius'un bu çalgiya katkisi, tokmakli klavseni bulmak oldu. Saksonyali Silbermann ise, Schröter'in çekiç sistemini gelistirdi ve Bach'in da degerli ögütlerinden yararlanarak, klavyenin tüm ses genisliginde esit bir ötüm elde etmeyi basardi.


Piyano çesitleri nelerdir?

  • Duvar piyanosu
  • Elektrikli piyano
  • Hazirlanmis piyano
  • Kuyruklu piyano
  • Mekanik piyano
  • Pnömatik piyano